Starosta Únětic nejen o třídění odpadu
Jméno vesnice nebo spíše malého městečka Únětice vyloudí na tváři mnoha Pražanů zasněný úsměv vyvolaný vzpomínkou na kynuté koláče v místní vyhlášené hospůdce. Není se čemu divit, Úněticím se daří celoročně lákat výletníky na bohatý kulturní program (např. na únětický masopust), ale i na příjemnou atmosféru, která z místa doslova sálá. Nedalo nám to a zajeli jsme vyzpovídat únětického starostu Vladimíra Vytisku, který v Úněticích bydlí 33 let, z nichž 15 let stojí v jejich čele.
Vnímáte vy nebo vaše nejbližší okolí nějaké znatelné rozdíly mezi obdobím před vaší kariérou starosty Únětic a teď?
Jistě, ano. Myslím dokonce, že většina změn je k lepšímu. Infrastruktura – voda, kanalizace, silnice, hospody, hřiště, veřejná doprava, školka a škola, místa pro setkávání občanů a sousedů atd. Někdy je ale přece jen moc živo, plno turistů, aut, kol. Po tehdejším klidu se nám občas trochu stýská.
Jak z perspektivy delšího časového období vnímáte místo, kde žijete, jak se zde cítíte? Lépe, hůře? A jaký vliv má na to například ekologie?
Jsem v Úněticích spokojen hlavně proto, že mohu reálně ovlivnit hodně věcí kolem sebe. Musím se samozřejmě zeptat, musím diskutovat a jednat se sousedy, se zastupiteli, s okolními obcemi, ale jde to! Navíc se tu skoro všichni známe a je tu hezky. Ekologie je široký pojem na dlouhou diskusi a je pro mě důležitou součástí života. Tedy jen stručně: třídím, jezdím vlakem, topím tepelným čerpadlem, kompostuji jak o život a nesvítím nikde zbytečně… a dost mě to baví.
Zdroj: Archiv Vladimira Vytisku
Myslíte, že existence místního pivovaru má vliv na kulturní dění v obci? Jezdilo by sem na výlety tolik Pražanů i bez něj?
Nejezdilo. Upřímně řečeno bychom se bez té spousty turistů a hlavně čím dál tím rychlejších a agresivnějších cyklistů celkem obešli. Horší by to bylo bez pivovaru, už jsme si zvykli. Žertuji, ale jen trochu. Je to opravdu velká zátěž pro naše obyvatele, hlavně o víkendech. Pivovar, hospůdka U Lasíků a naše Sokolovna ale přinášejí spoustu kulturních i společenských příležitostí a to je dobře.
Myslíte, že se v porovnání s okolními obcemi nějak lišíte v třídění odpadu?
Ano, lišíme se dost a čeká nás určitě nějaká změna. Jako jediná obec v okolí máme zaveden separovaný sběr do pytlů, které jsou za 15 Kč k mání na úřadě a v obchodě (plasty, tetrapaky a papír), sklo, kovy a oděvy jsou v kontejnerech na ulici, baterie a elektrospotřebiče na úřadě. K tomu jarní a podzimní víkend s velkoobjemovým, nebezpečným a zeleným odpadem a 12× ročně štěpkování větví na několika místech v obci a kompostéry v domácnostech. Pokud to vše využijete, mělo by vám zbýt poměrně málo směsného odpadu a můžete si nechat popelnici vyvážet méně často, separovaný odpad v pytlích je čistší a nemáme kontejnerová hnízda, kolem kterých bývá velký nepořádek. Systém má však několik nevýhod. Mít pytle doma je z různých důvodů, hlavně prostorových, hygienických a možná i estetických, pro leckoho nepohodlné a hlavně nemáme sběrný dvůr, což je velký problém. Příští rok však i z legislativních důvodů budeme nuceni systém změnit, tak na tom začneme pracovat.
V čem myslíte, že máte stále rezervy a kam byste chtěl Únětice v tomto ohledu posunout?
Vedle ekologie – kde jsou pro nás vedle odpadového hospodářství důležité i problémy s emisemi z lokálních topenišť, protože jsme v údolí u potoka, a řešíme i problémy vodohospodářské – jde hlavně o dopravu. Stáváme se čím dál více tranzitní obcí a s rostoucí výstavbou v okolí to bude čím dál horší. Budeme nuceni realizovat řadu opatření pro zklidnění dopravy a především ochranu chodců. Musíme také dělat vše pro to, aby co nejlépe fungovala veřejná doprava. V poslední době se také zaměřujeme na rozšíření možností základního a předškolního vzdělávání v budově školy a Sokolovny.
Únětice jsou jistě v pražském povědomí výjimečné místo, jak vnímáte možnosti propagace vesnice vy sám? Je předem vyhráno zajímavou lokací a pivovarem, nebo lze pro vytvoření „moderní vesnice“ udělat více?
Místo na hranici Prahy a přitom v krásném údolí našeho potoka je opravdu dost důležité a do jisté míry se propaguje samo. Snažíme se tvořit něco mezi tradiční a moderní obcí s udržitelným rozvojem bydlení i všech ostatních funkcí. K tomu je nutné zachovat vesnickou sociální strukturu, kde se skoro všichni znají.
A co vy sám, třídíte?
Jako odpověď jsme dostali tohle zábavné video – V Úněticích se třídí na jedničku a pan Vytiska jde příkladem. Děkujeme za rozhovor a víc takových zábavných a zodpovědných starostů! Třídění zdar.