Vytříděný olej může být bioplastem!
Co s použitým fritovacím olejem? To je otázka, kterou řešíme nejen my všichni v našich domácnostech, ale také vědci
v laboratořích Fakulty chemické VUT v Brně. A víte, na co přišli?
Naši pravidelní čtenáři si jistě pamatují článek „Pod nánosy oleje nastávají galeje“, ve kterém jsme psali o náročnosti likvidace olejů. Vylévat použitý olej do odpadu je totiž nešetrné nejen k životnímu prostředí, ale i k vašim odpadům.
Co s použitými oleji a tuky se snaží řešit také města a jednotlivé městské části. Naposledy jsme přinesli bezva zprávu z Jihlavy
– ta vyřešila, co s tukem na smažení, následovně. Je super zprávou, že se touhle otázkou zabývají i chytré hlavy našich vědátorů.
Nová biotechnologie se rodí v Brně
Nová biotechnologie HYDAL z Brna dobývá Čínu i USA. O co jde? Brněnští vědci vyvinuli technologii, při níž proměňují použitý olej na biopolymery PHA.
Biopolymery jsou proteiny, nukleové kyseliny a polysacharidy, takže jsou rozložitelné
v přírodě.
Nejjednodušeji: jedná se o plast, který se v přírodě rozloží.
Z laborky do života
Výzkum této technologie trval 11 let. Začal v roce 2006 a v roce 2012 uzavřelo VUT smlouvu s firmou, která je připravena na její průmyslové využití.
Podle technologů, vědců i zástupců průmyslových firem je technologie PHA technologií budoucnosti – vidí v ní pomoc životnímu prostředí, která by se měla projevit například menším znečištěním oceánů plastovým odpadem.
Zaneřáděné oceány jsou dlouhodobou strastí, se kterou se naše planeta potýká, a trápí třeba i takového Pharrella Williamse, který není happy.
Nezapomeňte na třídění olejů do PET láhví
Už více než desítky českých měst rozmístilo do ulic
kontejnery a popelnice na sběr oleje. Obecně se starostové a zastupitelé snaží šířit povědomí o tom, jakou neplechu dělají sražené olejové zbytky z výlevek v čističkách a potrubích.
Stačí jen maličkost – třídit oleje do PET láhví a odnést je na příslušné sběrné místo či do příslušného kontejneru.
Nejbližší sběrný dvůr nebo kontejner pak neváhejte poptat na městském úřadě nebo radnici.
Více informací o správném třídění odpadu najdete v článku Třídění odpadu doma – jak na to?
A pak smažáku zdar!