KŘIŠŤÁLOVĚ ČISTÉ MĚSTO
V letošním roce se konal již 13. ročník celostátní soutěže obcí O Křišťálovou popelnici, která byla již tradičně součástí dvoudenní odborné konference Odpady a obce 2017. Dějištěm bylo i tentokrát kongresové centrum Aldis v Hradci Králové.
A jak už se stalo z minulých ročníků zvykem, vrcholem prvního dne konference je již zmiňovaná soutěž obcí, v níž společnost EKO-KOM ocení ty nejlépe třídící obce ČR. Letos se soutěže zúčastnilo přes 6 000 obcí, do slavnostního finále postoupila 15 nejlepších. Z něj nakonec vyšla vítězně Jihlava, následovaná druhým Lanškrounem a středočeskou obcí Lety, která skončila na třetím místě.
Zdroj: Pixabay.com
Konference bývá zajímavou příležitostí pro setkání zástupců obcí a měst, veřejné správy a odborné veřejnosti. A i letos se diskutovalo se o řadě aktuálních témat ze světa odpadového hospodářství (jako je například infrastruktura pro nakládání s komunálními odpady v obcích, skladba a vlastnosti komunálních odpadů nebo náklady obcí na odpadové hospodářství).
Že je třídění odpadu častým tématem nejen na ministerských postech, ale i v komunální politice dokazuje například článek Starosta Únětic nejen o třídění odpadu.
Přísná kritéria v rámci soutěže Křišťálová popelnice nejlépe splnila Jihlava, která dokázala, že si mezi 15 postupujícími městy stojí nejsilněji. Město Jihlava si následně odvezlo putovní cenu a finanční odměnu 150 000 korun.
Možná k vítězství napomohlo i to, že Jihlava vyřešila,
co s tukem na smažení.
Zdroj: Pixabay.com
Kritéria dokonale vytříděné obce?
V rámci soutěže bylo hodnoceno třeba i to, jak efektivně nakládají obce s komunálním odpadem, přičemž klíčovým parametrem je třídění využitelných složek komunálního odpadu.
Česká republika je, co se procenta třídění obalových odpadů týče, na absolutní evropské špičce. Podle srovnání Eurostatu jsme v číslech vytříděných obalů na druhém místě za Belgií.
Velmi pozitivně si v České republice stojí i čísla ohledně zvyšujícího se počtu sběrných míst. Přístup ke kontejnerům na tříděný odpad mají obyvatelé na 99 % území a v roce 2016 mohli využít více než 307 000 sběrných nádob.
Takže už víte, v čem jsme v ČR nejlepší?