Výlety Čistou přírodou na Moravu i do Krkonoš
„Podívej se hluboko do přírody a pak všechno lépe pochopíš,“ pravil Albert Einstein. A je to tak! V přírodě můžeme najít sílu, klid, inspiraci, odpočinek, dobrodružství, nezapomenutelné zážitky a mnoho dalšího. A ta naše krásná příroda nabízí opravdu spoustu pokladů – pojďme si představit další dvě trasy malebnou českou Čistou přírodou na Samosebou.cz!
Online průvodce po krásách českou krajinou mapuje pod hlavičkou Čistou přírodou zajímavé výlety po celé ČR. Jedná se o interaktivní mapu, která nabízí podrobně zpracované trasy pro pěší i cyklisty. Součástí jsou nejen tipy na zajímavá místa, ale také na místa, kde je možné třídit odpad.
Co je cílem projektu Čistou přírodou?
Pomoci předcházet odhazování odpadků – například proto, že doba rozkladu odpadu může trvat i tisíce let! Kromě estetického problému představuje pohozený odpad například riziko v uvolňování toxických látek, jeho odstranění je navíc velmi nákladné. Více o problematice pohozeného odpadu na www.littering.cz.
Třeba mikrotenové sáčky se na malé částečky mohou rozkládat desítky let; když je vytřídíme, čeká je namísto skládkování odpadů recyklace. Díky tomu se přemění v druhotné suroviny, ze kterých se mohou vyrobit nové produkty.
A protože léto přímo vybízí k cestování a toulkám přírodou, najdete na webu Samosebou.cz hned dvě nové trasy. Tentokrát se vydáme na hory – do Krkonoš a na severní Moravu. Ačkoliv to mohou být pro někoho destinace spíše zimní, krásná příroda se nám zde ukazuje i v létě…
Putování krkonošským Černým Dolem
Krkonoše nejsou jen Špindl, Pec a Sněžka. Černý Důl je nedílnou součástí tohoto pohoří a rozhodně stojí za návštěvu. Je to místo, kde je možné vidět tu nejčistší přírodu, nadýchat se do zásoby čerstvého horského vzduchu a prožít opravdu nezapomenutelné zážitky.
Cesta vede úchvatnou přírodou, potkáme zde typické krkonošské boudy, romantická údolí, paseky, vodopády i vápencový lom. A samozřejmě po cestě najdeme místa, kde můžeme vytřídit obaly od svačiny – ano, i na trase Všechny krásy Krkonoš v Černém Dole samosebou najdeme nádoby na tříděný odpad.
Trasa Čistou přírodou nás zavede například do vápencového lomu, který je nejen krásnou vyhlídkou, ale i poučným místem – vede kolem něj naučná stezka. (Zdroj: Samosebou.cz)
V detailu každé trasy ukazuje online průvodce Čistou přírodou itinerář – zde je možné vidět celou trasu se zajímavými zastávkami na mapě, nechybí ani podrobné informace o náročnosti. Takto vypadá podrobný itinerář, který si můžeme stáhnout, vytisknout, sdílet…
Celodenní výlet na Praděd
Jeseníky jsou známé nejen svou malebnou krajinou, ale také pro své ekologické iniciativy. V rámci snahy o ochranu přírodního prostředí je zde kladen velký důraz mimo jiné na třídění odpadu. Proto na turistických trasách a stezkách v Jeseníkách najdeme speciální a odolné třikoše určené na třídění odpadu v exteriéru. Ty spolu s jinými barevnými nádobami umožňují návštěvníkům třídit plast, sklo, papír a další odpad.
Na některých trasách v online průvodci Čistou přírodou můžeme narazit na třikoše, na kterých jsou umístěny QR kódy se soutěží o outdoorové vybavení a další krásné ceny. (Zdroj: Samosebou.cz)
Právě díky třikošům je možné zažít přírodu jinak!
Stačí naskenovat QR kód a zapojit se do soutěže o hodnotné ceny – třeba o outdoorové vybavení! Více na www.tridimevprirode.littering.cz.
A teď co nás čeká na samotné trase – Moravský ledovec, jak se přezdívá Pradědu, je oblíbenou destinací nejen v zimě. Právě v letních měsících nabízí fantastickou přírodu a dechberoucí výhledy. Proto určitě stojí za to projít trasu Velkou kotlinou na Moravský ledovec, která měří necelých 18 km a dá se zvládnout za cca 6 hodin chůze.
Kdo chce, může si trasu Čistou přírodou prodloužit a dojít až na vrchol Pradědu. (Zdroj: Samosebou.cz)
Co je nezbytnou součástí výpravy?
No přece svačina! Inspiraci je možné najít na Jakvkuchyni.cz: základem může být domácí rychlý rohlík z droždí, hodit se mohou i obecné tipy na svačiny a pamlsky na cesty.
Na cestách nesmí chybět ani pitný režim – kromě vody skvěle osvěží i domácí limonády, které je nejlepší mít ve znovupoužitelných lahvích. Neprodukujeme tak zbytečný jednorázový odpad.
Ideální alternativou jsou kovové nápojové obaly, třeba termosky, které také udrží delší dobu požadovanou teplotu nápoje.
Odpadky a příroda nejdou dohromady
Odpad, který návštěvníci zanechají v přírodě, narušuje estetiku krajiny a vážně ohrožuje místní ekosystémy a volně žijící živočichy. Odhazování odpadků mimo koše může vést ke znečištění a degradaci životního prostředí.
Naopak udržitelný přístup k cestování zahrnuje správné nakládání s odpady – jak jejich minimalizaci, tak i třídění a díky tomu následnou recyklaci. Je klíčový pro ochranu přírody a zachování krásy a zdraví přírodních destinací pro budoucí generace. Někteří turisté proto berou s sebou na výlety mikrotenové sáčky, do kterých sbírají odpadky i po předchozích návštěvnících. Zásadou všech návštěvníků přírody by vždy mělo být heslo: „Co si s sebou přineseš, to si taky odneseš!“.
Ať už se vydáme komkoliv, třiďme odpad, má to smysl.