Třídím jako Diva: kam vyhodit staré oblečení?
Moji milí diváci (to je ale milý vtípek na úvod, co?), dneska se podíváme na zoubek dalším specifickým materiálům, který se taky jednou za čas musí náležitě vytřídit a hlavně správně vyhodit. Nebo znovu použít. Mrkneme se mimo jiné na to, kam vyhodit staré peřiny a kam patří staré oblečení.
Zdroj: Samosebou.cz
V dnešní době přesycenosti trhu a dostupnosti, kdy nakupujeme jako „zjednaní“ nové trendové hadříky na každém rohu, už (naštěstí pro oblečení, které nás přestalo bavit nebo dosloužilo) existuje taky způsob, jak být trvale udržitelní. Možná jste už zaznamenali samostatný typ kontejneru, ale o tom později…
Haldy textilu, kam se podíváš…
Je jasný, že ideální je nenakupovat nic, co nepotřebujeme, a vyhýbat se nekvalitní textilní produkci z továren třetího světa, ale určitě máte i vy ty slabý chvilky, kdy máte třeba depku a v obchoďáku mají zrovna výprodeje nebo jste tam nechtíce zabloudili po výplatě… Ruku na srdce, kdo nikdy takhle drobně „nezhřešil“? Já teda jo. A tak jednou za čas stojím u skříně a třídím oblečení, o kterým vím, že už si ho na sebe nejspíš na 99 % nikdy neobleču.
A taky to, z čeho jsem ztloustla/zhubla, prošoupaný kalhoty, děravý ponožky nebo propálený tričko ze sobotního večírku.
No a co třeba povlečení, který máte ještě z dob základky, ale už vám nepřipadá úplně vhodný k vašemu věku a taky ten potisk kočiček na něm řádně vybledl?
A co s takovou starou „zhužvanou“ peřinou, která pamatuje ještě, když byly barevný televize poslední výkřik techniky, ale už je prošoupaná až na půdu a lezou z ní „vnitřnosti“? Co s tím a kam s tím?
Kontejnery na třídění textilu existujou!
Žijeme ve skvělé době, která se vyznačuje mimo jiný tím, že správně vytřídit do odpadu takřka jakoukoli surovinu je čím dál tím snazší.
Na ty věci, kterých se zbavujeme často, už jsou totiž obvykle po městech barevné třídicí kontejnery. A s textilem tomu není jinak.
A je to skvělý, s ohledem na to, kolik šatstva dokážeme nahromadit a obnosit. Tyhle kontejnery můžou mít různé barvy, ale vždycky mají upravený otvor, aby se do něj dala pohodlně vyhodit taška s textilem.
To je docela důležitý, ideálně byste totiž měli vyhazovat všechno zabalené, a ne jen tak halabala jednu lichou ponožku nebo umolousaný tílko.
Nejlepší je přebrat skříň a všechno dát do pytle a ten pak vyhodit do kontejneru na textil.
Je to tak lehčí pro všechny, věřte mi, že i pro vás. Ať žije zenový uklízení a vyhazování nepotřebných hadříků!
Ale bacha, existujou výjimky. Ani sem nemůžete házet, cokoli vás napadne. Do kontejnerů na textil nepatří:
- mokrý a extrémně špinavý textil;
- koberce;
- molitan;
- peřiny;
- polštáře;
- spacáky;
- záclony;
- kožichy.
Co s tím, říkáte si? Kam vyhodit peřiny? A koberec? Tak tyhle lahůdky zkuste odvézt do vašeho nejbližšího sběrného dvora. A kožich po babičce věnujte do nějakého bazaru s vintage kousky, třeba ještě někomu udělá radost! Zajímavým tipem může být i příběh Martiny, která se zabývá trendem upcyklace a re-use u textilu.
Život po životě – využití, zpracování a recyklace vytříděného textilu
Oblečení žije po vyhození dál. Nemá devět životů jako kočky, ale pěkných pár jich mít může.
Oblečení, který se dá pořád nosit, putuje z třídírny textilu nejrůznějším charitám a poslouží potřebným. V tomto slova smyslu jde o re-use přístup, tedy opakované použití totožné věci (více ve slovníku samosebou.cz).
Mimochodem, určitě to znáte běžně ze svého okolí – výměna či darování oblečení pro děti, domácího vybavení apod.
Z vytříděného textilu vhodného ke zpracování se recyklací textilu vyrábí hadry, který mají svoje místo obvykle v průmyslu – čistí se s ním stroje, sají kapaliny, slouží jako izolace nejrůznějších kanalizačních hadic a potrubí… Prostě ještě moc dobře poslouží tam, kde to třeba na první pohled ani netušíme.
Z recyklovaného textilu se ale vyrábí také textilní vlákna, která jsou kombinovatelná např. s technickými nebo přírodními tkaninami (mrkněte na článek „Recyklovaná kolekce oblečení na svahy“).
No a taky tu jsou čistě přírodní materiály, které se dají přidat jako příměs při výrobě papíru. Hustý, co?
A ještě hustší je, že některý kousky, který jsou opravdu hodně nepoužitelný, se nakonec dají použít při výrobě cementu. Kdo by to byl tušil, co? Mně to přijde úplně skvělý.
Zdroj: Samosebou.cz
Před vytříděním zkus domácí práce neboli upcyklace
Samostatná kapitola je upcyklace starého oblečení (více o pojmu upcyklace ve slovníku).
Napadlo vás někdy, že z triček, co už dávno nenosíte třeba proto, že mají na váš vkus už dneska moc divoký potisk nebo infantilní nápisy, si můžete ušít patchworkový přehoz na postel?
Ze staré pánské košile se dá snadno za chvíli s pár úpravami vykouzlit cool sukně, z více košil pak trendy šaty.
Mimochodem, tenhle trend oversized košilových šatů je pořád in!
Jestli máte domácí mazlíčky, tak ze starého textilu můžete vykouzlit zvířecí pohodlný pelíšek. Z mikiny si můžete ušít znovupoužitelnou ekologickou tašku na nákupy. Ze svetrů jde vykouzlit měkký polštářek a starý šátek můžete použít k zabalení dárků!
No a můj osobní favorit, jak nakládám se svým nenositelným oblečením?
Lichý ponožky a starý tílka nejdřív důkladně využiju jako hadříky a hadry v koupelně a v kuchyni. To se prostě hodí!
Tak snad teď budete při vyklízení skříně moudřejší, já už jsem vytřídila první tašku a hned zítra ráno ji donesu do kontejneru. Tak smysluplnýmu třídění zdar!