Globální sčítání odpadu
Zdroj: Pixabay.com.
Vánoční bilance vyhozeného odpadu
Povánoční období a začátek nového roku většinou svádí k bilancování. Sčítání věnované vyprodukovanému odpadu právě během vánočních svátků ale většinou nebývá moc veselé.
Toto období je každoročně spojené s přemírou nakupování, používáním obalových materiálů na balení dárků a krášlení bytů všemožnými ozdobami. Všechny tyto kratochvíle způsobují prudké zvýšení objemu odpadu, který končí v kontejnerech na tříděný odpad nebo v popelnicích.
Společnost specializující se na ekologické vizitky a přáníčka eCO2 Greetings odhaduje, že během vánočních svátků vzroste produkce odpadu o 30 %. Domácnosti tak podle jejích odhadů vyhodí do koše průměrně o 5 pytlů odpadků více, než je běžné množství vyhozeného odpadu v průběhu roku. Konkrétně ve Velké Británii se za toto období jedná o 736,571 tun odpadků.
Čím více lidí, tím více odpadu?
Ukázat na viníka v případě produkce odpadu nelze, neexistuje totiž jediný viník.
Podle žebříčku zemí, sestaveného na základě údajů o produkci odpadu na hlavu, si ale můžeme udělat obrázek o tom, jak se obyvatelé jednotlivých států snaží třídit odpad.
Mezi zeměmi s největším objemem vyprodukovaného odpadu se na smutné první příčce již několik let objevují Spojené státy a Čína.
Naopak Česká republika patří mezi země v Evropské unii s nejnižším číslem v produkci komunálního odpadu. V tomto případě více neznamená lépe…
Podrobněji o tom, jak si stojíme, zjistíte v článku „V čem jsme v ČR nejlepší?“.
Odhaduje se, že množství odpadu vyprodukovaného obyvateli měst bylo v roce 2016 dvojnásobné oproti údajům za rok 2006.
To napovídá, že tento trend je úzce spojený s urbanizací. Lidé ve městě mají větší tendenci k větší produkci odpadu. Současně často netřídí bioodpad jako lidé na venkově.
Ačkoliv i v tomto ohledu se v některých zemích situace mění. Například v České republice přibývá možnost využívat hnědých kontejnerů na biologický odpad nebo lidé využívají v bytových podmínkách vermikompostér.
Zajímavá čísla: podle zprávy světové banky bude do roku 2025 ve městech po celém světě žít přibližně 1,4 miliardy lidí. Každý člověk dnes produkuje 0,64 kg komunálního tuhého odpadu denně.
V roce 2025 by se měla zvýšit produkce odpadu na 1,42 kg denně. To je více než dvojnásobek…
Dobrou zprávou ale je, že Česká republika patří v třídění odpadu k těm nejlepším – svůj odpad aktivně třídí zhruba 72 % z nás.
Máme k dispozici hustou síť barevných kontejnerů, nádob na třídění odpadu je na našem území přes 307 000, jejich průměrná vzdálenost je již pouhých 96 metrů.
Více o třídění v České republice a přírodě zde.
V globálním měřítku jde možná o malou kapku v moři, ale pro nás velmi hodnotnou.