Nápojový karton je časem prověřený obalový materiál, který je hojně využíván v potravinářském průmyslu. Díky svým unikátním vlastnostem, jako je světelná a vzdušná nepropustnost, chrání produkty před mikroorganismy a umí dlouhodobě uchovat jejich kvalitu. Navíc se dá dobře recyklovat. Stačí ho jen správně vytřídit!
Třídění začíná u každého z nás a nezáleží na tom, jestli doma, v práci, ve škole, nebo venku! Když dopiješ mléko, kefír nebo džus, nezapomeň nápojový karton před vytříděním zcela vyprázdnit a pořádně ho sešlápnout nebo zmáčknout. Víčka nevadí!
Prázdný obal z nápojového kartonu patří do kontejnerů nebo pytlů, které jsou označeny oranžovou samolepkou. Často se sbírají spolu s jiným druhem odpadu, třeba s plasty nebo papírem. Proto je důležité řídit se místními pokyny a informacemi na samolepkách, kterými jsou kontejnery označeny.
Ať už nápojové kartony cestují samy, nebo společně s dalším vytříděným odpadem, vždy míří na třídicí linku k dotřídění. Nápis na boku svozového vozu prozradí, jaký druh odpadu zrovna veze.
Před samotným zpracováním je nutné odpad dotřídit. Nápojové kartony se většinou dotřiďují ručně. Pokud se sbírají samostatně, pracovníci linky ze svozu vyberou pouze nečistoty a nežádoucí příměsi. V případě společného sběru s jiným druhem odpadu jsou na lince dotříděny jako samostatný druh. Dotříděné kartony jsou slisovány do balíků a připraveny pro zpracovatele.
Nápojové kartony se zpracovávají dvěma způsoby. V papírnách, protože jsou vyrobeny z kvalitního papíru. Tam se nápojový karton rozmixuje ve vodní lázni a papírová vlákna se dále používají k výrobě nových výrobků. Druhou možností je výroba stavebních materiálů. Rozemleté kartony se lisují do stavebních panelů a izolačních desek.
Stavební deska či izolace z nápojáče? Ano! Vytříděný a recyklovaný se k nám může vrátit v podobě stavební desky, která má podobné vlastnosti a využití jako sádrokarton. Nebo se s ním můžeme znovu setkat třeba v podobě papírových tašek nebo balicího papíru!