Plasty jsou často používaným obalovým materiálem a jejich správné třídění je úplným základem zodpovědného chování každého z nás. Plastový odpad volně pohozený v přírodě nebo vyvezený na skládku se rozkládá až tisíce let. Proto je potřeba odpad důkladně třídit, recyklovat a následně znovu využít. Dejme plastovému odpadu šanci na nový život.
Třídění začíná u každého z nás. Je jedno, jestli doma, v práci, ve škole nebo venku! Třeba když dopiješ nápoj z PET láhve, vyprázdníš plastovou vaničku s pomazánkou nebo dojíš oblíbený jogurt. Při třídění dbej na důkladné zmenšování objemu odpadu, aby ti v koši a pak v kontejneru nezabíral zbytečně moc místa!
Plastový odpad se třídí do žlutých kontejnerů nebo pytlů. Jedná se o nejrozšířenější barevné nádoby a lze do nich třídit prakticky veškerý domácí plastový odpad. V některých obcích či městech se může do žlutých kontejnerů společně s plasty sbírat i jiný druh tříděného odpadu. Proto je důležité řídit se jejich polepy, které zároveň napoví, co do barevných kontejnerů patří a co naopak ne.
Svozové auto sesbírá vytříděné plasty z kontejnerů a doveze je na dotřiďovací linku. Nápis na boku prozradí, který druh tříděného odpadu zrovna sváží. Pokud je svozové auto vybaveno lisem, dokáže objem plastového odpadu zmenšit až 6x.
Cílem cesty svozových aut je areál s třídicí linkou. Zde probíhá dotřiďování odpadu na jednotlivé druhy dle materiálů. Nejčastěji na PET láhve čiré a barevné, duté plastové obaly, obalové fólie, polystyren a ostatní směsný plast. Jednotlivé druhy plastů se pak lisují do balíků a odvážejí k další přípravě na recyklaci, ty které nelze materiálově recyklovat jsou energeticky využity jako alternativní palivo.
Dotříděné a slisované plasty do balíků se dovážejí k dalšímu zpracování. Zde se před samotnou recyklací namelou, propírají a dále upravují dle požadavků jednotlivých zpracovatelů. Nejběžnějším produktem recyklace plastů je takzvaný regranulát. Ten je vstupní surovinou pro výrobu nových produktů.
Recyklované plasty mají široké využití. Nejrozšířenější je zpracování PET láhví, ze kterých lze vyrobit umělá vlákna, zátěžové koberce nebo i znovu nové láhve. Z fólií se pak vyrábějí pytle a opět fólie. Z dutých plastů se po regranulaci vyrábí celá škála nových výrobků a směsné plasty se zpracovávají na stavební a zahradní prvky jako ploty, zatravňovací dlažbu či části laviček.